treść
author
104 postów | 66 komentarzy | 49963 odsłon
Tajemnica Wilczego Jaru
Kultura
Dodany: 2013-06-10 21:11

W przepaść runął autobus, który wiózł do pracy górników.....

Tajemnica Wilczego Jaru to tytuł najnowszej książki młodego polskiego historyka – Pawła Zyzaka (1984), który zasłynął jako autor kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy – Lech Wałęsa idea i biografia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy „Solidarności” do 1988 roku.

Po jej opublikowaniu Zyzak stał się obiektem ataku ze strony samego Lecha Wałęsa oraz sprzyjającego mu środowiska. W jego wyniku stracił pracę archiwisty w IPN, nie wyrażono również zgody na zatrudnienie go jako nauczyciela historii w Bielsku-Białej, gdzie mieszka. W efekcie, przez kilka miesięcy pracował fizycznie w supermarkecie. Pozbawiono go również możliwości ukończenia studiów doktoranckich na UJ. Dziś kończy studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje perypetie związane z wydaniem biografii Wałęsy opisał w książce Gorszy niż faszysta.

Jego najnowsza książka - Tajemnica Wilczego Jaru, poświęcona jest schyłkowej epoce Gierka. Dowiadujemy się z niej o wydarzeniu, które miało miejsce w 1978 roku na Żywiecczyźnie i które ze względu na tragiczne skutki, znane było wszystkim mieszkańcom tego regionu, natomiast zupełnie nieznane reszcie mieszkańców naszego kraju. Okazuje się, że już w tamtych czasach skuteczność ówczesnych władz pozwalała na utrzymanie w tajemnicy jednej z najtragiczniejszych katastrof, jakie miały miejsce w Polsce. Paweł Zyzak, jako mieszkaniec tamtego regionu postanowił zająć się sprawą tragicznej katastrofy i wyjaśnieniem jej przyczyn.

W swojej książce Zyzak przypomina najtragiczniejsze katastrofy PRL-u, na ich tle opisując katastrofę autobusową, do której doszło 15 listopada 1978 roku w Beskidach. W przepaść runął autobus, który wiózł do pracy górników. W katastrofie zginęło 30 ludzi w tym dwóch kierowców. Jednym z kierowców był ojciec naszego słynnego boksera - Tomasza Adamka. Oficjalną przyczyną katastrofy były złe warunki pogodowe i wina kierowców. Ze względu na tajemnicę jaka otaczała to tragiczne wydarzenie, przyczyny katastrofy musiały budzić uzasadnione podejrzenia.

W poszukiwaniu  materiałów dotyczących katastrofy, Zyzak  przeprowadził kwerendę w archiwach IPN, sądowych, prokuratur i komend policji, SB, WOP a nawet PKS. Materiały ze śledztwa prokuratorskiego znalazł w miejscu nietypowym, bo w bielskim Sądzie Okręgowym. Autor przeprowadził również setki rozmów i wywiadów zarówno ze śledczymi, świadkami  jak i z rodzinami ofiar oraz z tymi, którzy katastrofę przeżyli. Dokumentacja prokuratorska z tamtego okresu nie należała do rzetelnych, bo nie było intencją ówczesnych władz, zresztą jak wiemy obecnych również, wyjaśnianie przyczyn katastrof ze względu na tło polityczne. Nie mogła więc być jedynym i wiarygodnym źródłem z którego autor korzystał. Historyczne śledztwo, jakiego podjął się Zyzak doprowadziło do konkretnych i zaskakujących wniosków dotyczących przyczyn katastrofy w Wilczym Jarze pod Żywcem.

W miniony weekend miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z Pawłem Zyzakiem, na którym opowiadał o swojej nowej książce, stąd moja wiedza na ten temat. Z przykrością muszę stwierdzić, że z przyczyn prozaicznych – zawiodła dystrybucja, nie udało mi się nabyć najnowszej publikacji młodego autora. Niemniej jednak, autograf historyka otrzymałam na biografii Wałęsy.

Zachęcam do  zapoznania się z Tajemnicą Wilczego Jaru. Na pewno warto, zwłaszcza, że jak widać mechanizmy tuszowania niewygodnych dla rządzących wydarzeń, pomimo upływu lat, nie uległy zmianie.

PRL nie pozwolił o sobie zapomnieć, trwa.......

Pawłowi Zyzakowi zapewne nie zabraknie tematów do kolejnych książek przez długie lata.

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - MAJ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło