treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 777221 odsłon
Szczyt sukcesów polskiej dyplomacji - NATO w Warszawie
Polska
Dodany: 2016-07-09 22:34

Kilka godzin temu zakończył się w Warszawie szczyt NATO, a prezydent USA Barack Obama odleciał do Madrytu. Dwudniowy [8-9.07.2016] szczyt Paktu Atlantyckiego został dość powszechnie uznany za sukces Polski i polskiej dyplomacji.

   Kilka godzin temu zakończyl się w Warszawie szczyt NATO, a prezydent USA Barack Obama odleciał do Madrytu.  Dwudniowy [8-9.07.2016] szczyt Paktu Atlantyckiego został dość powszechnie uznany za sukces Polski i polskiej dyplomacji.  Najbardziej entuzjastyczną opinię wyraził {TUTAJ} Jerzy Targalski:

  "Szczyt NATO w Warszawie to, po pierwsze, klęska targowicy. targowicy, czyli zarówno Nowoczesnej, jak i resztek Platformy Obywatelskiej, które usiłowały ten szczyt zablokować. Zablokować w interesie polityki niemieckiej i rosyjskiej. 
  Po drugie, organizacja szczytu NATO w Warszawie oznacza, że Polska została wreszcie uznana za faktycznego, a nie formalnego członka tej organizacji. Przestaliśmy być członkiem podległym sojuszowi niemiecko-rosyjskiemu. Po trzecie, wyniki szczytu, które prawdopodobnie już zostały zatwierdzone, a zostaną teraz ogłoszone, są największym sukcesem Polski od 1989 r. (choć w zasadzie o żadnych sukcesach w tym okresie mówić nie można). Nawet przyjęcie Polski do NATO w 1999 r. było wstąpieniem członka drugiej, a nawet czwartej kategorii. Żadne wojska ani instalacje nie mogły na terenie Polski przebywać. To się dziś dzieje i oznacza, że to dzisiaj faktycznie wstępujemy do Paktu Północnoatlantyckiego.".

 Trudno się z tym nie zgodzić.  Zapoznanie się z relacją z dwóch dni obrad {TUTAJ} pokazuje, iż właściwie wszystkie postulaty formułowane przez stronę polską zostały spełnione.  Zarówno sekretarz generalny NATO jak i prezydent USA potwierdzili chęć wzmocnienia wschodniej flanki NATO poprzez rozmieszczenie tam czrerech stale obecnych czterech batalionów Paktu, a także i brygady pancernej.  Odwołali się też do słynnego artykułu 5, czyli do solidarności członków NATO.  Atak na jedno państwo będzie oznaczać atak na caly sojusz.  Zażądano od Rosji wycofania się z Donbasu i Krymu oraz zapewniono o dalszym wspieraniu Ukrainy.  Poparto też aspiracje Gruzji do członkostwa w sojuszu {TUTAJ}.  Wspomniano nawet o Czarnogórze.  Warto zauważyć, że także i kraje skandynawskie zaczynają myśleć o przyłączeniu sie do NATO {TUTAJ}.

 Targalski ma również rację, gdy mówi o klęsce opozycji [nazywanej przez niego "Targowicą"].  Rzeczywiście, wszelkie jej wysiłki zmierzające do zablokowania szczytu [lub pozbawienia go znaczenia] spalily na panewce.  Nawet lewicowy portal Wp.pl musiał przyznać, że:  "Obama rozczarował polską opozycję" i "zaskoczył Putina" {TUTAJ}.  TVN i "GW" robiły, co mogły by rozdmuchać krótką wzmiankę amerykańskiego prezydenta o sprawie TK i nadać jej niezwykłe znaczenie [manipulujac ile wlezie], ale bez wiekszego powodzenia.

 W końcu sam Ryszard Petru musiał przyznać {TUTAJ}, iż:

 " Każdy głos był podobny, że szczyt NATO jest bardzo udanym szczytem. Na przykład premier Estonii powiedział, że dla niego to jest historyczny szczyt - relacjonował przebieg spotkania Ryszard Petru.
  Lider Nowoczesnej podkreślił wagę tego, że szczyt NATO odbył się w Warszawie. - Miałem wrażenie, że wszyscy są naprawdę zadowoleni z tego szczytu. Pokazaliśmy jako NATO siłę i przekonanie, że art. 5 będzie działał.". 

 Pocieszał się tylko, że: "Wypowiedź prezydenta Obamy [o TK?] jednak nie przeszła bez echa".  Nie wiadomo - na czym opierał to przekonanie.  Klęskę opozycji ukazała wyraźnie dzisiejsza manifestacja KOD na skwerku Martina Luthera Kinga na warszawskiej Woli.  Planowano, iż weźmie w niej udział 15 tys. osób.  Przyszło ok 150, mimo tego, że przemawiał sam Adam Michnik {TUTAJ}.

 Czy rzeczywiście warszawski szczyt NATO okaże się historycznym i przełomowym wydarzeniem?  Będzie to zależało od tego, jak jego zalecenia zostaną wcielone w życie.  Należy oczekiwać kontrakcji różnych prorosyjskich ugrupowań.  Pierwszą okazją do tego będą już 13 lipca 2016 rozmowy NATO-Rosja w Brukseli,  Warto też wspomnieć o tym, że następny szczyt NATO ma się odbyć w 2017 roku w nowej kwaterze NATO w Brukseli.  Będzie już wtedy nowy prezydent USA - prawdopodobnie z nowymi koncepcjami politycznymi.

 

 

Średnia ocena 0.00 (0 głosy)
Poleć do artykułu miesiąca
PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - MAJ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło