treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 777220 odsłon
Przegapiona ważna wizyta
Polska
Dodany: 2016-07-30 15:28

Oczy wszystkich zwrócone są na Światowe Dni Młodzieży i na papieża Franciszka. Prawdopodobnie dlatego - mało kto zwrócił uwagę na czwartkową [28.07.2016] wizytę pani premier Wielkiej Brytanii, Theresy May, w Warszawie i jej rozmowy z premier Polski, Beatą Szydło.

Oczy wszystkich zwrócone są na Światowe Dni Młodzieży i na papieża Franciszka.  Prawdopodobnie dlatego - mało kto zwrócił uwagę na czwartkową [28.07.2016] wizytę  pani premier Wielkiej Brytanii,  Theresy May, w Warszawie i jej rozmowy z premier Polski, Beatą Szydło.  Trwały one tylko około czterech godzin,ale były dla nas ważne.  Tak pisała o nich w czwartek "Rzeczpospolita":

 "23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie. 
  Premier Szydło przedstawiając informację w Sejmie na temat Brexitu mówiła, że polski rząd rozumie, że po wystąpieniu z UE Wielka Brytania będzie chciała mieć większą kontrolę nad swoim rynkiem pracy. Jednak - dodała Szydło - oczekuje, iż "nowe regulacje będą proporcjonalne, niedyskryminacyjne i oparte na merytorycznych przesłankach". 

Z kolei premier May oświadczyła w środę, że jest otwarta w sprawie przyszłego modelu stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie. Powiedziała też, że chciałaby rozwiązać kwestię praw obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w krajach Unii Europejskiej na wczesnym etapie negocjacji o Brexicie.
  May po objęciu urzędu odbyła już rozmowy z przywódcami Niemiec, Francji, Irlandii i Włoch, a także Słowacji. Szefowa brytyjskiego rządu odwiedziła Bratysławę w czwartek, tuż przed przybyciem do Polski. Słowacja pełni rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE." {TUTAJ}.

 Dlaczego uważam, że te negocjacje są ważnym wydarzeniem?  Po pierwsze dlatego, iż od ich wyniku zależy los ok. 800 tys. polskich emigrantów mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.  Rząd polski stoi tu wobec pewnego problemu:  Dla Polski byłoby korzystne, gdyby przynajmniej część z nich powróciła do naszego kraju i zajęła się rozwijaniem Polski, a nie Wielkiej Brytanii.  Z drugiej jednak strony - polskie władze nie mogą się pogodzić z jakąkolwiek forma dyskryminacji Polaków.  Muszą więc naciskać na Brytyjczykow, by ci traktowali obecnie naszych rodaków nie gorzej niż przed Brexitem.

 Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie oznacza wcale, iż kraj ten stanie się mniej ważny.  Jego rola może nawet wzrosnąć.  W końcu to piąta gospodarka świata {TUTAJ}.  Polska powinna utrzymywać z Wielką Brytanią możliwie dobre i korzystne dla nas stosunki.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - MAJ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło