treść
author
104 postów | 66 komentarzy | 49269 odsłon
POlityczne gejzery Platformy Obywatelskiej
Polska
Dodany: 2013-05-14 10:49

...ile pieniędzy zmarnotrawiono, oczywiście w myśl hasła "by wszystkim żyło się lepiej"...

Do codziennie ujawnianych, kolejnych przykładów niegospodarności rządzącej koalicji oraz  licznych afer, skutkujących wielomilionowymi stratami dla naszej gospodarki, dorzucę kamyczek, zresztą może nawet całkiem duży kamień, na temat poczynań polityków opcji rządzącej na szczeblu lokalnym.

Żeby było lekkostrawnie i  w miarę łatwo przyswajalnie, postaram się w dużym skrócie przybliżyć sprawę, o której słyszało zapewne niewielu, bowiem jest ona jedną z wielu gospodarczo chybionych inicjatyw lokalnych niemiłościwie nam rządzącej PO.

Otóż w najbiedniejszym chyba w kraju województwie warmińsko – mazurskim, a konkretnie w Lidzbarku Warmińskim, postawiono na geotermię. Realizuje się tam obiekt pod nazwą Termy Warmińskie. W skład obiektu wchodzą:  główny budynek Term ( basen), budynki wioski wakacyjnej oraz  budynek Centrum Konferencyjnego (oddanie do użytku w 2014 r.). Wydawałoby się, że nic tylko się cieszyć z takiej inicjatywy, bo to i nowe miejsca pracy i rozwój turystyki w regionie - mile widziani goście z Obwodu Kaliningradzkiego.  Jednym słowem chwała włodarzom miasta i województwa.

Jednak, gdy się bliżej przyjrzeć tej inwestycji, w którą zaangażowano zarówno środki unijne w wys. 64 milionów złotych oraz wkład własny, okazuje się, że ok. 100 milionów zł wyrzucono w …… nieistniejące, ale wymarzone przez miejscowych notabli zimne „gejzery”.

To co sobie wymarzył, wyśnił i zrealizował główny inicjator budowy term Warmińskich, obecny Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jacek Protas (PO), okazało się wielkim niewypałem, a raczej takim sobie całkiem chłodnym źródełkiem,  któremu daleko pod względem temperatury do kontrowersyjnych dla polskich władz, toruńskich źródeł geotermalnych Ojca Rydzyka, które mają temperaturę bodajże ok. 60 stopni Celsjusza. W przypadku Term Warmińskich okazało się, że woda z nich pochodząca ma niecałe 21 stopni C. Woda o takiej temperaturze nie może być wykorzystywana bez podgrzania.  Wg władz miasta i powiatu, roczny koszt dogrzania wody wyniesie ok. 1 miliona złotych, co i tak ma się miastu ponoć opłacać. Skalkulowano, że zyski z tego będą większe niż straty(?). Być może sprawa geotermii warmińskiej nie nabrałaby rozgłosu, gdyby nie artykuł w niemieckim „Der Spiegiel”, który tę inwestycję określił jak przykład marnotrawienia unijnych dotacji. Po nagłośnieniu sprawy, zresztą również przez nasze media (TVN – reportaż „Gorący zapał”), Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wszczęło kontrolę tej inwestycji. Nie można jednak liczyć  na wyciągnięcie wniosków i ukaranie winnych niegospodarności,  bowiem Minister RR – Elżbieta Bańkowska już cztery lata wcześniej wiedziała, że projekt lidzbarski nie spełnia warunków, które uzasadniałaby jego realizację, ale go  zaakceptowała.

Lidzbark Warmiński – miasto, które jak wiele miast w Polsce pokrywa swój deficyt budżetowy z kredytu, realizację tej chybionej inwestycji będzie dodatkowo spłacało przez ok. 24 lata w wys. 2,6 mln zł rocznie.

Podsumowując, chciałam tylko dodać, że Marszałek Województwa - Jacek Protas, który forsował budowę geotermii warmińskiej będąc jeszcze starostą Lidzbarka Warmińskiego, jest mieszkańcem tego miasta. Chwali się taki lokalny patriotyzm w dążeniu do rozwoju miasta czy regionu,  jednak o realizacji tak kosztownych projektów powinien decydować rachunek ekonomiczny, a nie lokalne sentymenty i polityczne rozdawnictwo dotacji. Tu nie powinno być miejsca na kolesiostwo, zwłaszcza,  że w regionie warmińsko- mazurskim jest wiele miejscowości, które posiadają złoża geotermalne o temperaturach wyższych niż te  w Lidzbarku Warmińskim – rodzinnym mieście Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ciekawe, czy UE nie nałoży na Polskę kolejnej kary w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem środków unijnych. Nie mniej interesujące jest, ile podobnych – „trafnych” inicjatyw podjęto w całym kraju i ile pieniędzy zmarnotrawiono, oczywiście w myśl hasła "by wszystkim żyło się lepiej". Oczywiście kolesiom.

 

 

http://www.domwarminski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=496:termy-warminskie-opis-projektu&catid=48&Itemid=167

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/olsztyn/niemcy-wysmiewaja-termy-warminskie-samorzadowcy-od,1,5456686,wiadomosc.html

http://www.debata.olsztyn.pl/images/stories/archiwum/debata%2068.pdf     (Debata nr 4(67) „Ocean Lidzbarski” – Adam Socha)

 

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - KWIECIEŃ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło