treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 790046 odsłon
Napoleon i Polacy - wykład prof. Andrzeja Nowaka
Historia
Dodany: 2017-02-08 20:44

Pełen tytuł szóstego wykładu z cyklu "Węzły polskiej pamięci" brzmiał "Napoleon a Polska: Spór o zachodnią orientację polskich nadziei". Miał on miejsce, tak jak i poprzedni w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu

   Pełen tytuł szóstego wykładu z cyklu "Węzły polskiej pamięci" brzmiał "Napoleon a Polska: Spór o zachodnią orientację polskich nadziei".  Miał on miejsce, tak jak i poprzedni w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu [koło pl. Wilsona], a odbył się 7 lutego 2017 o godz 17:00.  Poprzednia prelekcja nosiła tytuł "Spór o upadek Polski".  Pisałam o niej {TUTAJ} i dołączyłam nagranie wideo nakręcone przez Solidarnych 2010.

 Obecnie wysłuchałam prof. Nowaka przy pomocy Internetu, korzystając z transmisji na żywo.  Nagranie wideo z niej jest {TUTAJ}.  Namawiam wszystkich do obejrzenia go.  Doprawdy warto!!!

 Profesor zaczął od trzeciego rozbioru Polski w r. 1795 oraz porozumienia trzech zaborców w Petersburgu w roku 1797.  Zapewnili oni wtedy, iż Polska już nigdy się nie odrodzi.  Jednak w styczniu tego samego roku powstały Legiony Polskie we Włoszech pod wodzą Jana Henryka Dąbrowskiego  walczące u boku wojsk Napoleona z Austrią.  Wtedy to miało miejsce pierwsze wykonanie Mazurka Dabrowskiego [profesor opowiedział o audycji Radia Wolna Europa, która mieła formę "reportażu" z tego wydarzenia].  Początkowo z koncepcji współpracy z Francja nic dla Polski nie wynikło.  Kolejno zawarto dwa traktaty pokojowe z Austria, pierwszy w październiku 1797, a drugi w Luneville w 1801, a o sprawie polskiej bylo głucho.

 Po pokoju w Luneville 5 tysiecy polskich legionistów zostało wysłanych na wyspę Santo Domingo, by tłumić tam powstanie czarnych niewolników.  Powrócilo tylko czterystu kilkudziesieciu.  Sytuacja uległa zmianie, gdy wybuchła wojna Napoleona z Prusami.  W roku 1807 oddzialy Napoleona dotarły na Śląsk a wkrótce potem do  Warszawy.  To, co pozostało z legionów zostalo przemianowane na Legię Polską, a potem na Legię Nadwiślańską.  Stała się ona zalążkiem armii Księstwa Warszawskiego, utworzonego przez Napoleona na mocy Traktatu z Tylzy w 1807.  Władcą owego Księstwa był król saski, ale w istocie był to francuski protektorat z duża doza autonomii.  Konstytucja tego tworu była dziełem Napoleona.  Wprowadzono też Kodeks Napoleona.

 Napoleon starał się wzmacniać Ksiestwo Warszawskie przyłączając do niego w 1809 roku ziemie odebrane Austrii.  Kres tym usiłowaniom połozyła klęska Napoleona w wojnie z Rosja w 1812 roku, w wyniku której Księstwo zostalo zajete przez Rosjan.  Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku z większości ziem Ksiestwa Warszawskiego [oprócz Wielkopolski] utworzono Królestwo Polskie połączone unią personalną z Rosją.  Miało ono dość szeroką autonomię.  Prztrwała ona do upadku  Powstania Listopadowego w 1831 roku.

 Profesor Nowak mówił następnie o sporach o ocene działannosci Napoleona.  Jedni twierdzili, że oszukał on Polaków, a inni zaś wielbili go bezkrytycznie.  Faktem jest jednak, że Napoleon doprowadził do tego, iż sprawa polska stała się znów aktualna, a autonomie panująca przez 24 lata [1807-1831] pozwalała rozwijać się polskości.  Mówil także o oddżwięku kampanii napoleońskiej w kulturze, w tym oczywiście o "Panu Tadeuszu".  Wykład zakończył przypomnieniem prac Mariana Brandysa, a zwłaszcza "Końca świata szwoleżerów".  Stwierdził, iz książka ta pokazała - jak bohaterowie epoki napoleońskiej rozmieniali potem swa sławę na drobne, grzęznąc w korupcji i kolaboracji.  Andrzej Nowak jest zdania, że dlatego nikt obecnie "Końca świara szwoleżerów" nie wznawia, gdyż podobny los spotkał obecnie dawnych bohaterów "Solidarności".  Boją się oni takich porównań.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - CZERWIEC
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło