treść
author
molasy - Piszę o polityce, historii, kulturze, gospodarce, sporcie
145 postów | 27 komentarzy | 66754 odsłon
Kto zarobił na giełdzie na akcjach Agory?
Polska
Dodany: 2013-09-09 20:22

Już w połowie ubiegłego tygodnia ktoś znał ogłoszone dzisiaj wyniki konkursu na cyfrowy kanał filmowy i dzięki temu zarobił na giełdzie w kilka dni kilkanaście procent zainwestowanego kapitału.

Tak jak przewidziałem na podstawie analizy giełdowego kursu Agory i Kina Polska, spółka zależna tych firm, Stopklatka, otrzymała koncesję na nadawanie kanału filmowego na multipleksie cyfrowym (pisałem o tym w notce "Agora zarobi dziesiątki milionów za poparcie dla PO" - http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/agora-zarobi-dziesiatki-milionow-za-wsparcie-dla-po.html). Dziwny wzrost ceny akcji zwycięzców konkursu koncesyjnego w ostatnich dniach utwierdza mnie w przekonaniu, że już w połowie ubiegłego tygodnia ktoś znał ogłoszone dzisiaj jego wyniki, i dzięki temu zarobił na giełdzie w kilka dni kilkanaście procent zainwestowanego kapitału.

Wniosek o zwycięstwie Agory wyciągnąłem po sesji giełdowej 5 września, gdy mimo zamieszania wokół OFE, jej kurs wzrósł o 2,3 proc., ale ktoś musiał znać wyniki rywalizacji o koncesję już dzień wcześniej, bo podskoczył on 4 września aż o 3,6 proc. Było to zaskakujące, bo przecież opublikowano wtedy informację o ogromnym spadku sprzedaży "Gazety Wyborczej" (w sierpniu była prawie o 17 proc. niższa niż w roku ubiegłym). Od giełdowego zamknięcia w dniu 3 września do dzisiejszego cena akcji firmy sekty z Czerskiej wzrosła prawie o 11 proc., ale dzisiaj były one nawet przejściowo droższe o kilka procent i co bardzo ciekawe, działo się to jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu koncesyjnego. Spadek kursu na zamknięciu należy tłumaczyć tym, że zyski realizowali ci, którzy kupili akcje Agory w ubiegłym tygodniu, bo wiedzieli, iż uzyska ona koncesję. W tym samym czasie kurs Kina Polska podskoczył o 10,5 proc. Te dwie spółki zyskały tak dużo, mimo ogromnego zawirowania na giełdzie po ogłoszeniu przez rząd decyzji w sprawie OFE i sporego spadku indeksów giełdowych (od 3 września do dzisiaj indeks WIG20 spadł o 3,2 proc.).

Ci, co wiedzieli o zwycięstwie Agory i Kina Polska w konkursie koncesyjnym kilka dni przed ogłoszeniem jego rozstrzygnięcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zarobili z pewnością bardzo dużo pieniędzy 5 września, w dniu największej paniki na giełdzie spowodowanej decyzją rządu w sprawie OFE. Wtedy kurs ich akcji spadał nawet kilkanaście procent, ale na zamknięciu się podniósł i w przypadku Agory obniżył symbolicznie, zaś w przypadku Kina Polska wrócił do poziomu z zamknięcia w poprzednim dniu. To zaskakujace odżycie kursów tych spółek nie można tłumaczyć inaczej niż tym, że w drugiej części sesji giełdowej przecenione akcje udziałowców Stopklatki kupowali ci, którzy wiedzieli, że otrzyma ona koncesję.

Sprawą powinna zająć się Komisja Nadzoru Finansowego, ale nie sądzę, żeby coś udało się jej ustalić. Skoro KRRiT formalnie przyznała Stopklatce koncesję dzisiaj, to przecież nie da się udowodnić, że ktoś wiedział o tym już w połowie ubiegłego tygodnia. Zatem mamy w tym przypadku do czynienia z przestępstwem nie do udowodnienia, jednym z wielu dokonanych w III szwindli w białych rękawiczkach przez ludzi z obozu władzy.

Przypomnę jeszcze, że według szacunków analityków rynku mediowego, zwycięzca konkursu na kanał filmowy uzyska w ciągu 10 lat 0,5 mld przychodów i 100 mln zł czystego zysku. Agora zarobi połowę tej kwoty dopiero w przyszłości, ale ktoś mający nieformalną wiedzę o zamiarach KRRiT zarobił już wielką kasę w tej chwili. Niestety nigdy się nie dowiemy, komu dał zarobić Jan Dworak.

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
Obrót akcjami jest rejestrowany i nie jest
poważnym problemem prześledzenie transakcji.

tagore
tagore 2013-09-10 15:23:19
0 0

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - MAJ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło