treść
author
16 postów | 0 komentarzy | 5606 odsłon
Gry wojenne
Śšwiat
Dodany: 2012-10-21 22:03

Ostatnie informacje na temat militarnej aktywności Rosji, Chin i USA nie napawają zbytnim optymizmem. Wzrost wydatków na zakup broni oraz prace nad nowymi technologiami, tylko potwierdzają postawioną przeze mnie kilka miesięcy temu tezę, że znajdujemy się w okresie nowej zimnej wojny.

Na pierwszy plan wybijają się przeprowadzone przez rosyjskie siły zbrojne ćwiczenia tzw. nuklearnej triady, czyli połączonych wojsk lądowych, morskich i powietrznych dysponujących strategiczną bronią atomową. Na czele manewrów stał oczywiście nikt inny, jak sam prezydent Władimir Putin, dysponujący notabene kodami do arsenału jądrowego Federacji Rosyjskiej. Pomijając typowe, rządowe podsumowania mówiące o ”wykonaniu wszystkich zadań” i ”całkowitej niezawodności i skuteczności” faktem pozostaje to, że od upadku ZSRS takich ćwiczeń nie przeprowadzano.

Podczas manewrów przeprowadzono także próbę wystrzeliwanego z okrętu podwodnego pocisku R-29. Choć nie podano szczegółów chodzi zapewne o wprowadzony w ubiegłym roku do służby model R-29RMU2 Layner. W tym miejscu warto przypomnieć, że Putin, kilka miesięcy temu zapowiedział wydanie w ciągu najbliższych 10 lat ponad 560 mld euro (750 mld dolarów) na dozbrojenie i unowocześnienie armii. Ofensywa militarna Rosji wywiera też wpływ na współpracę z innymi krajami. Do czołowych partnerów Rosji w dziedzinie obronności są Indie. Moskwa i Nowe Delhi prowadzą od lat wiele wspólnych projektów, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim: myśliwiec Suchoj T-50, ponaddźwiękowy, przeciwokrętowy pocisk manewrujący BrahMos, budowa nowego średniego samolotu transportowego, czy wspólna fabryka uzbrojenia. Niedawno Moskwa podpisała też z Indiami kontrakt na zakup broni opiewający na ponad 1,5 mld dolarów.

W czasie, gdy kwitnie współpraca między Rosją i Indiami, Chiny mają coraz poważniejsze kłopoty ze Stanami Zjednoczonymi. W czerwcu tego roku dowództwo sił zbrojnych USA podjęło decyzję o wysłaniu do Azji i na Pacyfik większości swoich najnowocześniejszych okrętów. Chiny, co oczywiste natychmiast uznały przekierowanie floty USA w ten rejon za ”niepożądane”. Nie czekając biernie na rozwój wydarzeń, ChRL przystąpiła do rozbudowy swoich sił morskich. Po wprowadzeniu do służby latem br. swojego pierwszego lotniskowca ”Liaoning”, Pekin przystąpił też do produkcji własnych pocisków balistycznych nazywanych ”niszczycielami lotniskowców”. USA w odpowiedzi na to zagrożenie także budują nowe rakiety przeciwokrętowe. Rządowa agencja DARPA nieustannie pracuje nad nowymi rodzajami broni, zwłaszcza na potrzeby marynarki wojennej. Wyrazem tego może być skonstruowanie działa elektromagnetycznego, strzelającego pociskami o prędkości nawet 8 Ma, które ma być montowane przede wszystkim na okrętach wojennych.

Produkcja broni jak powszechnie wiadomo bardzo napędza koniunkturę. Do służby są wprowadzane coraz to skuteczniejsze i bardziej śmiercionośne rodzaje broni. Zastanawia przy tym szybkość z jaką modernizują się największe armie świata. Odpowiedzią na to może być pogorszenie sytuacji w najbardziej zapalnych rejonach świata. W ostatnim czasie odnowił się między innymi spór między Chinami i Japonią o wyspy Senkaku. Stąd być może zaangażowanie USA w tym regionie, zwłaszcza, że Tokio i Waszyngton są związane paktem wojskowym. Wciąż pozostaje nierozwiązana kwestia tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej, programu atomowego Iranu, czy wojny domowej w Syrii, w stosunku do których Moskwa wypowiada się mniej lub bardziej stanowczo.

Średnia ocena 0.00 (0 głosy)
Poleć do artykułu miesiąca
PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - KWIECIEŃ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło