treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 777221 odsłon
Czy uchwalenie Konstytucji 3 Maja było błędem?
Historia
Dodany: 2016-05-04 22:50

Portal Wp.pl uczcił święto 3 Maja w dość specyficzny sposób, typowy dla "pedagogiki wstydu". Oto aż do późnego popołudnia na jego "jedynce" widniał tego dnia artykuł "Czy uchwalenie Konstytucji 3 Maja było błędem, który kosztował Polskę niepodległość?

  Portal Wp.pl uczcił święto 3 Maja w dość specyficzny sposób, typowy dla "pedagogiki wstydu".  Oto aż do późnego popołudnia na jego "jedynce" widniał tego dnia artykuł  "Czy uchwalenie Konstytucji 3 Maja było błędem, który kosztował Polskę niepodległość?" {TUTAJ}.  Po kliknięciu na jego tytuł można było przeczytać:

 "Polskę w otchłań nieistnienia popchnęła - i jest to niewątpliwie jeden z największych paradoksów w historii najszej Ojczyzny – chęć uratowania kraju. Lawina, którą wywołało uchwalenie Konstytucji, starła Polskę z mapy Europy na 123 trudne lata – pisze Robert Jurszo, Wirtualna Polska.".

 Autor przypomniał wywiad, udzielony w 2009 roku przez znanego krakowskiego historyka prof. Andrzeja Chwalbę {TUTAJ} portalowi Onet.pl {TUTAJ}.  Nosil on tytuł "Konstytucja 3 maja zgubiła Rzeczpospolitą".  Profesor twierdził w nim, iż:

 "Nie mamy czego świętować. Gdyby Konstytucja 3 maja nie została uchwalona, nie byłoby rozbiorów, a anachronizmy ustrojowe i tak zlikwidowałby Napoleon. W XIX w. weszlibyśmy jako jedno z największych państw kontynentu. Nie musielibyśmy wykrwawiać się w powstaniach.

Świętujemy dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. A może nie ma czego świętować? Rzeczpospolitej nie zgubiła przecież anarchia, ale gorączka reformatorska, która zaowocowała uchwaleniem Konstytucji.".

 Wywiad ten omówiono w portalu Fronda.pl {TUTAJ}.  Wywołał on też liczne dyskusje wsieci, n.p. {TUTAJ}.  No cóż, w roku 1791nikt nie był w stanie przewidzieć, co zrobi Napoleon kilkanaście lat później.  Tezy Andrzeja Chwalby nie były zreszta nowe.  Już Paweł Jasienica pisał w "Rzeczypospolitej Obojga Narodów":

 "Mało dała Konstytucja chłopu?  Na pewno!  Lecz i to co dała było prowokacją w stosunku do mocarstw ościennych.  Nie można wątpić,ze paragraf o chłopach zachęcił carat do zbrojnej interwencji w za duzo sobie pozwalajacej Rzeczypospolitej".

 Chłopi, chlopami, ale Konstytucji 3 Maja stawiano także i inne zarzuty.  W portalu Klubinteligencjipolskiej.pl {TUTAJ} znajdujemy tekst "Konstytucja 3 maja – „święto masonów”". Czytamy w nim:

 "Konstytucja majowa była zamachem stanu – zaplanowanym, przygotowanym i przeprowadzonym przez masonerię.

—  „Wolnomularzem był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, marszałek Sejmu Czteroletniego – Stanisław Małachowski, marszałek Konfederacji Litewskiej   – Kazimierz Nestor Sapieha, a nawet sam Prymas – Michał Poniatowski.”

—  oraz najważniejszy Iluminat —  Hugo Kołłątaj —  autor tekstu konstytucji
.
Konstytucja nie wnosiła niczego istotnego do naprawy państwa.
Zasadnicze reformy zostały bowiem już wcześniej uchwalone — (m.in. reforma wojskowa i skarbowa ).
Państwo, działając w ramach ustroju rzeczpospolitej szlacheckiej, —  potrafiło dokonać samouleczenia i w ten sposób pokazywało, że głębsze zmiany ustrojowe są zbędne.
Dlatego Konstytucję uchwalono pośpiesznie, — z zaskoczenia,  — w czasie kiedy   posłowie   opozycji  byli  na  wakacjach .
—  „Żaden zamach stanu nie odbył się z takim spokojem i porządkiem, jak ten, — bez żadnego rozlewu krwi, wśród największej radości mieszkańców stolicy…..”  ( ks.Kalinka)".

 Tak rzeczywiście było.  Jednak wspomnienie tej "goraczki reformatorskiej" i Konstytucji bylo ważne dla późniejszego przetrwania narodu.  Pokazało, iż nie wszystko w I RP bylo zgniłe i że warto próbować powrotu do dawnej świetności.  Nie udało się to do dzisiaj, ale w przyszłości..., kto wie?

Średnia ocena 0.00 (0 głosy)
Poleć do artykułu miesiąca
PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - MAJ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło