treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 790053 odsłon
Czego boi się Rosja?
Śšwiat
Dodany: 2013-07-09 21:12

W Polsce panuje wielki strach przed Rosją i jej mocarstwowymi ambicjami. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ze sami Rosjanie mają się czego bać. Oto, co spędza im sen z powiek.

    W Polsce panuje wielki strach przed Rosją i jej mocarstwowymi ambicjami.  Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami Rosjanie mają się czego bać.  Oto, co spędza im sen z powiek:


  1.  Katastrofa demograficzna

  W sobotę, 6.07 w portalu Onet.pl ukazł sie artykuł Karoliny Słowik "Rosji grozi wielka katastrofa demograficzna"  /TUTAJ/.  Czytamu w nim:

  "Dramatycznie wyglądają jednak prognozy demograficzne. Według ONZ, w 2050 roku populacja Rosji zmniejszy się aż o 30 milionów. Z kolei Rosyjski Urząd Statystyczny (Rosstat) podaje, że do 2030 roku populacja Rosji zmniejszy się do ok. 128 mln. Przypomnijmy, że Rosja liczy dziś 142,5 mln ludności.".

  Warto przypomnieć, że w roku 1985 Rosyjska FSRR miała 143,09 mln mieszkańców.  Co więcej obszary etnicznie rosyjskie gwałtownie się wyludniają.  Rośnie tylko ludnośćrepublik muzułmańskich na Płn. Kaukazie, Tatarstanu i Baszkirii.  Jan Bodakowski w swej recenzji z książki W. Grzelaka  /TUTAJ/ podaje dodatkowe dane:

  "Rosja liczy 142.000.000 mieszkańców, z czego 20% nie jest Rosjanami. Kolejne 17.000.000 Rosjan żyje na całym świecie. Rosją targają konflikty etniczne i regionalne między Rosjanami z różnych części Rosji. Rosję zalewają imigranci, mający bardzo wysoki przyrost naturalny. Etniczni Rosjanie przeżywają zapaść demograficzną – próbuje z tym walczyć państwo inwestując w politykę pro rodzinną. Długość życia Rosjan nie przekracza 60 roku życia. Alkoholizm jest główną przyczyną śmierci mężczyzn w Rosji. Równocześnie islamscy sąsiedzi Rosji przeżywają eksplozje demograficzną – ludność Uzbekistanu wzrosła w ciągu 20 lat z 19 do 27 milionów mieszkańców. ".

  2.  Chiny

  W niedzielę w portalu Onet.pl opublikowano tekst "Michał Lubina dla Onetu: Chiny budzą w Rosji strach przed utratą dalekowschodnich prowincji"  /TUTAJ/.  Jest to wywiad Piotra Gruszki z analitykiem w Centrum Studiów Polska-Azja, Michałem Lubiną.  Dowiadujemy się z niego, że:

  " Silne Chiny budzą w Rosji strach przed utratą dalekowschodnich prowincji, a nic tak nie trwoży Rosjan jak utrata ziem, nawet – a może przede wszystkim – jeśli sami je kiedyś zabrali.  Tę niewiarę i strach łagodzi jednak podziw biorący się z faktu, że wzrost Chin oznacza zmianę konfiguracji międzynarodowej i zakwestionowanie hegemonizmu Stanów Zjednoczonych. Chiny nie budzą w Rosji tak negatywnych uczuć jak USA ".

  Uczucia, uczuciami ale już parę lat temu W. Grzelak opisywał w "Najwyższym Czasie" rzekę Amur, na której chińskim brzegu stoją ogromne miasta, a na rosyjskim - małe drewniane wioski.

  3.  Gaz łupkowy

  W kwietniowym artykule w Forsal.pl  /TUTAJ/ stwierdzono, że;

  "Taki rozwój sytuacji może sprawi, że Rosja, główny rozgrywający na światowym rynku gazu konwencjonalnego, tracić będzie co najmniej 1 proc. PKB rocznie. Według Instytutu Badań Energetycznych Rosyjskiej Akademii Nauk wzrost światowego wydobycia gazu i ropy z łupków spowoduje, że do 2040 r. kraj ten straci rocznie 100–150 mld dol. wskutek spadku eksportu ropy i gazu.".

  Mozna do tego dodać, że Gazprom uważany jest za najgorzej zarządzane przedsiębiorstwo na świecie, a Northstream wykorzystuje tylko 1/3 swej przepustowości.

  Mam wrażenie, że epoka Putina w Rosji jest podobna do czasów Breżniewa w Związku Sowieckim.  Podobnie jak Breżniew, Putin snuje mocarstwowe wizje topiąc wszelkie nadwyżki w zbrojeniach.  W trzynastym roku rządów Brezniewa, w 1977, Związek Sowiecki wydawał się potęgą..  Nikomu nie przychodziło nawet do głowy /poza Andriejem Amalrikiem/, że za 15 lat nie będzie juz istniał.

  Obecnie tylko Wiktor Suworow przewiduje, że Rosja się rozpadnie, a Putin może być jej ostatnim prezydentem.  /TUTAJ/ czytamy:

  "W wywiadzie udzielonym „Naszemu Dziennikowi” Suworow dowodzi, że w Rosji coraz wyraźniejsze są podziały, które wskazują na to, iż rozpad największego państwa świata jest nieunikniony. Dodaje, że Kreml nie jest w stanie powstrzymać tego procesu, a nawet, że w dużym stopniu sam jest mu winny. (...) Suworow prorokuje, że Rosja rozpadnie się na trzy części: europejską, tatarską i syberyjską. Nie wyklucza, że erozja rosyjskiej struktury państwowej doprowadzi do wojny domowej w regionie lub nawet do kilku takich konfliktów.".

  Brzmi to w tej chwili niewiarygodnie.  Jednak gdy w 1969 r. Amalrik pisał esej "Czy Związek Sowiecki przetrwa do 1984 roku?" też nikt mu nie wierzył.  Okazało się, iż pomylił się tylko o 8 lat.
          OKRES URLOPOWY NA MOIM BLOGU

  Piszę praktycznie codziennie od ponad trzech miesięcy.  Pragnę więc odpocząć jakiś czas.  W "sezonie ogórkowym" moje notki będa się ukazywać nieregularnie, z kilkudniowymi przerwami.

  Wszystkim Czytelnikom, Komentatorom, Blogerom i Adminom życzę pogodnego lata !!!

Tagi: Rosja
Średnia ocena 0.00 (0 głosy)
Poleć do artykułu miesiąca
PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
- nikt jeszcze nie komentował artykułu -

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2018 - CZERWIEC
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło