treść
author
elig -
1604 postów | 492 komentarzy | 701995 odsłon
"Bratni spór" - wykład prof. Andrzeja Nowaka
Historia
Dodany: 2016-12-09 22:28

We wtorek, 6 grudnia 2016, nie czułam się najlepiej, więc postanowiłam obejrzeć relację "na żywo" z prelekcji [zamiast udać się do Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki [koło pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu]], gdzie o godz 17:00 miał zacząć się wykład.

  We wtorek, 6 grudnia 2016, nie czułam się najlepiej, więc postanowiłam obejrzeć relację "na żywo" z prelekcji [zamiast udać się do Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki [koło pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu]], gdzie o godz 17:00 miał zacząć się wykład.  Niestety, bezpośredniej transmisji nie było ani w portalu Solidarni 2010, ani w Niepoprawnym Radiu mimo, że uroczyście ją zapowiadano  W efekcie obejrzałam relację wideo {TUTAJ} dopiero 8 grudnia, gdy znalazłam ją wreszcie w sieci.

 Ponieważ tematem prelekcji był bratni spór, więc profesor zaczął od Kaina i Abla.  Przypomniał przy okazji, że Lew Trocki kazał postawić pomnik Kaina w pierwszym sowieckim obozie koncentracyjnym koło Kazania.  Gdy Trocki popadł w niełaskę w 1927 roku - pomnik rozebrano. Profesor przeszedł potem do dziejów Polski i opowiedzial o wygnaniu przez Bolesława Chrobrego jego brata Lamberta, oraz o konflikcie miedzy synami Władysława Hermana, Bolesławem [Krzywoustym] i Zbigniewem.  Później profesor zajął się najważniejszymi punktami wykładu, od rokoszu Lubomirskiego poczynając.

 Jerzy Sebastian Lubomirski [patrz {TUTAJ}] był jednym z niewielu magnatów, który podczas potopu szwedzkiego stał wiernie przy krolu janie Kazimierzu.  Był przy tym znakomitym wodzem.  Pokonał zarówno Szwedów, jak i Rakoczego, a także i Rosjan pod Cudnowem w 1660 roku.  Popadal jednak w konflikty z z królem, a zwłaszcza z jego małżonką Maria Ludwiką.  Dwór królewski w latach 60-tych XVII wieku zaczął forsować program reform ustroju I RP, w szczególności ideę elekcji "vivente rege", dla unikniecia bezkrólewia.  Przeciwnikiem tych zmian był właśnie Lubomirski.  Królowa snuła nawet plany zamachu na niego.  W wyniku tego konfliktu Senat skazał w grudniu 1664 Lubomirskiego na karę śmierci.

 Lubomirski uciekł poczatkowo z kraju, zebrał swych zwolenników i w 1665 roku wszczął rokosz.  Zwycieżył pod Częstochową, a w następnym roku pod Mątwami koło Inowrocławia.  Walczyło tam 20 tys. wojsk królewskich pod wodzą Jana Sobieskiego i 10 tys rokoszan dowodzonych przez Lubomirskiego.  Zwycięscy rokoszanie dopuścili się jednak strasznej zbrodni wojennej wymordowujac prawie 4 tys.poddajacych sie dragonów.  Po ich stronie zginęło ok. 200 ludzi.

 Ta rzeź zrobiła piorunujące wrażenie i wkrótce doszlo do ugody łęgonickiej.  Lubomirski odzyskał cześć i majątek [ale nie urzędy] wyjechal za granicę i w roku 1667 zmarl wa Wrocławiu.  Król zrezygnował z planów reform.  W tym samym roku zawarto pokój andruszowski z Rosja, na mocy którego Rzeczpospolita utraciła wschodnią Ukrainę.  Profesor Nowak powiedzial, że I RP nigdy się już po 1667 roku nie podniosła.  Były wprawdzie sukcesy militarne, ale konflikty wewnetrzne trwały i nie doszło do koniecznych reform.  Próbę naprawy państwa podjęto dopiero po pierwszym rozbiorze, gdy bylo juz za późno.  Konflikt wewnetrzny jeszcze się zaostrzył.  Oświeceniowa elita otwarcie pogardzał "ciemną szlachtą", drwiąc z jej sarmackich tradycji.

 Prawdziwy koniec I RP nastapił w drugiej połowie XIX wieku, zwłaszcza po Powstaniu Styczniowym, a spowodowały go występujące wtedy w całej Europie tendencje nacjonalistyczne.  Formowały się wtedy narody: litewski, ukraiński, bialoruski, a takze żydowski.  Profesor Nowak mówil o ostrym konflikcie miedzy syjonistami a Dmowskim w 1912 roku.  W Polsce były dwa podejśia do tego problemu.  Obóz endecji był zwolennikiem idei narodowych, a piłsudczycy pragnęli odtworzyć w jakiejs formie I Rzeczpospolitą.  Ten konflikt był podłożem zamachu majowego Piłsudskiego w 1926 roku.

 Wojna między endecją a sanacją trwała przez całą drugą wojnę światową, do chwili, gdy przywiezieni przez Sowietów komuniści brutalnie zdominowali wszystkich.  Profesor Nowak snuł także analogie między konfliktami z końca XVIII wieku a obecnymi sporami miedzy obozem patriotycznym a euroentuzjastami.

 Znany jest już plan wykładów na rok 2017 {TUTAJ}:

 "Między konferederacją barską a Konstytucją 3 Maja: spór o upadek Polski (17 stycznia - zmiana pierwotnego terminu!)

2. Napoleon a sprawa polska: spór o zachodnią orientację polskich nadziei (7 lutego)

3. Aleksander i Mikołaj a sprawa polska: spór o wschodnią orientację polskich nadziei (7 marca)

4. "Bić się czy nie bić": spór o polskie powstania (4 kwietnia)

5. Uczeni, inżynierowie, sawantki i praca organiczna: spór o polską modernizację w wieku XIX (9 maja)

6. Narodziny nowoczesnej polityki: spór polskich partii (Piłsudski, Dmowski, Witos i inni) - ( 6 czerwca).

 Wszystkie wykłady odbywaja sie w Domu Pielgrzyma "Amicus" o godz 17:00

PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Dołącz film z YouTbue do komentarza:
Relacja wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=CF7xtHwWiW0
elig 2016-12-09 22:47:56
0 0

Strony Patriotyczne<
Ewa Stankiewicz - wspierajmy wolne media. Chodźcie z nami!
Witamy-w-Polsce.pl - polityka, filmy, zdjęcia
Archiwum postów
2017 - GRUDZIEŃ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aby wykonać tą akcję musisz się zalogować
Email:
Hasło:
Załóż nowe konto Przypomnij hasło